در فوتبال حرفه‌ای بومی گزینی معنایی ندارد/ از ابتدای فصل گذشته به دنبال انحلال تیم بودند!

در فوتبال حرفه‌ای بومی گزینی معنایی ندارد/ از ابتدای فصل گذشته به دنبال انحلال تیم بودند!

به گزارش خبرنگار ایمنا، روزهای اخیر علیرضا احسانی مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن درگفت‌وگویی با ایمنا خبر از انحلال تیم فوتبال زنان این باشگاه به دلیل بومی نبودن ۱۵ نفر از بازیکنان تیم و بار حقوقی وارده به باشگاه داد. تصمیمی که حواشی زیادی برای گاندوهای اصفهانی به دنبال داشته است و باید دید درنهایت تصمیم مدیران این باشگاه عملی خواهد شد یا خیر. در همین خصوص با الهام فرهمند بازیکن اصفهانی این تیم و ملی پوش فصل گذشته تیم فوتبال ذوب آهن گفت گویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

همانطور که باخبر هستید در تصمیمی عجیب تیم فوتبال بانوان ذوب آهن منحل می‌شود. نظر شما چیست؟

به نظر من همه این اتفاقات به نگاه مدیران این باشگاه نسبت به فوتبال زنان برمی‌گردد. از همان ابتدای فصل گذشته، صحبت عدم تیم داری در بخش زنان مطرح می‌شد و در جواب اعتراضات ما به نبود امکانات با جواب اگر مشکلی دارید اهمیتی ندارد و تیم را منحل می‌کنیم مواجه می‌شدیم. از همان ابتدا نگرش درستی در مورد تیم زنان وجود نداشت و به دنبال انحلال تیم بودند. از مدیران و باشگاهی که این نگرش را دارند، انتظار همراهی و توجه به تیم و یا حتی ادامه تیم داری در لیگ فوتبال زنان را نمی‌شود داشت. با توجه به عقبه‌ای که وجود داشت زیاد شوکه کننده نبود و انتظار این موضوع می‌رفت که به زودی انصراف این باشگاه را شاهد خواهیم بود.

یکی از دلایلی که درخصوص انحلال تیم بانوان ذوب آهن مطرح می‌شود موضوع بومی گزینی و موازی کاری است. فکر می‌کنید این موارد دلایل درستی هستند؟

در فوتبال حرفه‌ای و سوپر لیگ، بومی و غیر بومی بودن بازیکنان معنی ندارد همانطور که در فوتبال آقایان اهمیت ندارد بازیکن تیم فوتبال ذوب آهن حتماً اصفهانی باشد و با توجه به نیاز مربی و حضور قدرتمندتر، باشگاه بازیکنان مدنظر را جذب می‌کند. تعداد نفراتی که توسط مدیرعامل باشگاه ذوب آهن اعلام شد اصلاً صحت ندارد. ذوب آهن از نظر مالی توان جذب ۱۰-۱۵ نفر بازیکن غیر بومی را ندارد چه از نظر قرار داد مالی و چه از نظر امکانات و شرایط خوابگاهی. بومی گزینی یک بهانه خنده دار است و به هر ورزشکار و یا فردی که آگاهی نسبی نسبت به ورزش داشته باشد گفته شود قطعاً با خنده رد می‌کند. ذوب آهن از نظر بودجه‌ای و مبلغی که با بازیکنان قرارداد می‌بندد در حدی نیست که با بازیکنان بومی حال حاضر استان قرار داد ببندد. در حالی صحبت از بومی گزینی است که هیچ برنامه‌ریزی اصولی در این باشگاه نیست. فرض می‌کنیم که توانایی استان اصفهان در بازیکن سازی بالاست و بازیکنان سطح بالایی را به لیگ وارد می‌کند آیا با بودجه سال گذشته فوتبال زنان ذوب آهن می‌توانستند تیمی سراسر از بازیکنان بومی سطح بالا ببندند؟ مشخصاً نمی‌توانستند زیرا بازیکنی که سطح خوبی دارد رقم قرارداد بالایی دارد. طرز فکر مدیران باشگاه است درست نیست و به دنبال بهانه‌های دهن پر کن هستند!

در فوتبال حرفه‌ای بومی گزینی معنایی ندارد/مدیران فعلی از ابتدا به دنبال انحلال تیم بودند!

فکر می‌کنید عدم نتیجه‌گیری در فصل گذشته در انحلال تیم مؤثر بوده است؟

چیزی که در مورد باشگاه ذوب آهن عجیب و خنده دار است این موضوع است که باشگاه هزینه نمی‌کند اما انتظار نتیجه‌گیری فوق‌العاده دارد. زمانی باشگاه هزینه نمی‌کند مشخصاً نمی‌تواند بازیکن خوب جذب کند و نتیجه دلخواه و مطلوب کسب نمی‌شود. هزینه‌ای که باشگاه ذوب آهن برای تیم فوتبال زنان در لیگ گذشته داشت حتی از تیم‌هایی که در جدول پایین‌تر از ذوب آهن بودند خیلی کمتر بود، در صورتی که تیم ذوب آهن با تیم‌هایی که قوی بسته شده بودند نتیجه‌های عالی گرفت برای مثال با تیم‌های سپاهان و شهرداری سیرجان به تساوی رسیدیم و با نتیجه ۲ بر یک بازی را به بم واگذار کردیم. مجموعه قراردادهای تیم‌های سپاهان، شهرداری سیرجان و بم حداقل چهار برابر تیم ما بود. به نظر من جایگاه ذوب آهن در لیگ با توجه به شرایط تیم جایگاهی عالی بوده است. در کنار قراردادهای پایین، پرداختی‌های باشگاه ذوب آهن اصلاً به موقع نبوده و در طول لیگ پرداختی خاصی نداشتیم، زمانی که فصل تمام شد بازیکنان تنها ۴۰ درصد از قراردادشان را دریافت کرده بودند. در خردادماه نیز ۲۰ درصد دیگر از قراردادها پرداخت شد و با گذشت چند ماه از پایان لیگ هنوز ۴۰ درصد از قراردادها به بازیکنان داده نشده است.

از مدیران فعلی باشگاه انتقاداتی را مطرح کردید. به عنوان یکی از بازیکن با سابقه ذوب آهن فکر می‌کنید در دوره‌های گذشته شرایط برای تیم بانوان بهتر بود؟

باشگاه ذوب آهن باشگاه بزرگی است و امکانات لازم را دارد به همین دلیل من معتقد هستم نگرش مدیران از همه چیز مهم‌تر است. زمانی که سعید آذری سکان باشگاه ذوب آهن را در دست داشت رسیدگی به فوتبال زنان و آقایان عالی بود و به تیم زنان اهمیت خوبی داده بود اما از زمانی که وی رفت در باشگاه ذوب آهن شرایطی به وجود آمده است که به نظر می‌رسد فوتبال زنان اضافه است و کلاً تیم‌های زنان اهمیتی ندارند. مدیران دغدغه استفاده از امکانات را ندارند و برایشان مهم نیست امکاناتی که در بخش آقایان فراهم است نیاز به بیشتر شدن برای بخش زنان ندارد و هزینه‌ای برای باشگاه ندارد. مشکل اصلی دیدگاه و نگرش مدیران است. جناب احسانی در مصاحبه خود گفته بود ما به دلیل اینکه بازیکنان غیر بومی زیادی داشتیم تیم را منحل کردیم و زمانی به لیگ بر می‌گردیم که تمام بازیکنان ما بومی باشند، درصورتی که بازیکنان بومی که از نظر فنی در حد بالایی باشد قطعاً از نظر مبلغ قرار داد نیز در سطح بالایی است همان طور که در سال‌های گذشته شاهد این بودیم که اکثر بازیکنان بومی سطح بالا و خوب به سمت باشگاه سپاهان می‌رفتند زیرا مبلغ دریافتی بهتری داشتند. در حالی صحبت از بومی گرایی می‌شود که ذوب آهن توانایی گرفتن بازیکنان بومی خوب را ندارد و هزینه‌ای نمی‌شود.

در فوتبال حرفه‌ای بومی گزینی معنایی ندارد/مدیران فعلی از ابتدا به دنبال انحلال تیم بودند!

با این تفاسیر به نظر می‌رسد نبود ذوب آهن در لیگ بعدی بانوان شوک بزرگی را به لیگ وارد می‌کند

قطعاً به لیگ و به خصوص بازیکنان شوک بزرگی وارد می‌شود و شرایط برای یک سری از بازیکنان سخت می‌شود. به هر حال باشگاه ذوب آهن، باشگاه بزرگی است و بازیکنان زیادی دوست دارند در چنین باشگاهی فعالیت کنند. زمانی باشگاه‌های سپاهان و ذوب آهن در لیگ زنان تیم داری می‌کردند، باشگاه‌های دیگری که تنها در بخش آقایان فعالیت داشتند تشویق به حضور در لیگ زنان نیز می‌شدند. زمانی که باشگاهی مانند ذوب آهن از تیم داری در فوتبال زنان منصرف می‌شود باعث می‌شود دیگر باشگاه‌ها نیز انگیزه خود را برای حضور در بخش زنان از دست بدهند و قطعاً به این فکر می‌کنند که تیم داری در بخش زنان درست نیست و اگر درست بود ذوب آهن بعد از ۶ سال تیم فوتبال زنانش را منحل نمی‌کرد. این اتفاق مشخصاً در جذب اسپانسر و باشگاههای بزرگ برای حضور در لیگ زنان تأثیر منفی دارد.

برای حضور تیم‌های آقایان در بازی‌های آسیایی، باشگاه‌ها نیاز به مجوز حرفه‌ای دارند که آن هم نیازمند داشتن تیم فوتبال زنان است. با توجه به انحلال تیم فوتبال زنان ذوب آهن و افت درجه باشگاه، فکر نمی‌کنید ذوب آهن در این خصوص به مشکل می‌خورد؟

صددرصد انحلال تیم فوتبال زنان به ضرر تیم آقایان نیز است و با این اتفاق کل باشگاه ذوب آهن زیر سوال رفته است. همیشه به خودم می‌گفتم که باشگاه ذوب آهن به خاطر حضور تیم آقایان در بازی‌های آسیایی هیچگاه تیم زنان را منحل نمی‌کند و این موضوع در حد حرف است که باشگاه حداقل مجوز حرفه‌ای را داشته باشد اما با تصمیم، مدیران از مجوز حرفه‌ای باشگاه گذشتند. قطعاً باشگاه ذوب آهن هیچ امیدی به تیم آقایان نیز ندارد و نمی‌خواهد روی این تیم سرمایه گذاری کند که در جام باشگاه‌های آسیا حضور داشته باشد پس لزومی ندارد تیم بانوان داشته باشد. در حال حاضر برای تیم آقایان نیز به همان اواسط جدول قانع هستند و لزومی نیست بالاتر قرار بگیرند اگر هم میسر نشد حفظ تیم در لیگ برتر برایشان کافی است.

منبع : www.imna.ir
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.