ایران تحولات عراق را با دقت و حساسیت دنبال می‌کند

ایران تحولات عراق را با دقت و حساسیت دنبال می‌کند

به گزارش خبرنگار مهر، ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی امروز در نشست خبری درباره موضع ایران در مورد تحولات اخیر عراق و تسخیر ساختمان پارلمان این کشور از سوی هواداران مقتدی صدر، گفت: عراق کشور بزرگ و مهم همسایه ماست. به صورت طبیعی تحولات جاری این کشور را با دقت و حساسیت دنبال می‌کنیم.

وی تاکید کرد،: ایران همواره بر ثبات، اهمیت استقرار و امنیت این کشور مهم همسایه، دوست و برادر تاکید داشته و دارد و معتقد است امنیت عراق، امنیت ایران و منطقه است. ما به تحولات این کشور با حساسیت اهتمام داشته و مسائل را دنبال می‌کنیم.

افغانستان بر اساس توافقات دو جانبه عمل کند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در رابطه با پیگیری‌های صورت گرفته برای موضوع حقابه ایران از رود هیرمند گفت: رئیس جمهور اخیراً تاکید مضاعفی بر این موضوع داشت و به ضرورت پیگیری حقوق آبی جمهوری اسلامی ایران در بخش رود هیرمند اشاره کرد.

وی افزود: این موضوع بسیار مهمی است و ما بر آن تاکید داریم و از سرپرستی موقت افغانستان انتظار داریم که به توافقات قبلی بین ایران و افغانستان پایبند باشد. این یک آزمون برای میزان التزام و تعهد این کشور به اجرای توافقات مشترک و رعایت حقوق همسایگان است.

کنعانی گفت: وزارت امور خارجه در بخش سیاسی و حقوقی، این موضوع را با تمام توان دنبال می‌کند. همچنین وزیر امور خارجه بعد از تاکید دستور رئیس جمهور، گفتگویی با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: با توجه به افزایش نزولات آسمانی و افزایش حجم آب در بستر این رود انتظار می‌رود سرپرست موقت دولت افغانستان به تعهدات خودش بر مبنای قرارداد موجود میان دو کشور عمل کند، موانع مصنوعی موجود در مسیر رودخانه را مرتفع و کمک کند حقابه جمهوری اسلامی ایران به داخل خاک ایران برسد.

وی تصریح کرد: ایران برای رفع موانع فنی اعلام آمادگی کرده است و وزیر نیرو نیز برای سفر به افغانستان و گفتگو با مقامات این کشور آماده است.

کنعانی افزود: تحقق این امر به همکاری صادقانه دو کشور دوست و برادر افغانستان بستگی دارد و آن را نشانه حسن نیت می‌دانیم.

احتمال رسیدن به تفاهم درباره زمان دور جدید مذاکرات

سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر مذاکره حضور داشته است؛ روند مذاکره را یک روند منطقی و معقول می‌دانیم و بر رسیدن به توافق جامع و پایداری که منافع جمهوری اسلامی ایران به ویژه منافع اقتصادی را در چارچوب توافق برجام تأمین کند، تاکید داریم.

وی افزود: در روزهای گذشته پیام‌های مختلفی تبادل شد. جوزپ بورل در این زمینه متنی را مبتنی بر مذاکرات گذشته ارائه کرده و همه طرف‌ها آن را دریافت کرده اند. جمهوری اسلامی ایران نیز این پیشنهادات را دریافت کرده و طرف ایرانی متن و پیشنهادات را به دقت بررسی کرده و نقطه نظرات خود را ارائه داده است.

کنعانی تصریح کرد: در این ارتباط ما شاهد تلاش و تحرک طرف‌های دیگری نیز بودیم و گفتگوی نسبتاً مفصل رئیس جمهور فرانسه و رئیس جمهور کشورمان درباره موضوعات ناظر بر همین مسئله بود و طرف فرانسوی بر نزدیک کردن دیدگاه‌ها تلاش کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: از هر ابتکار عمل کمک‌کننده برای دستیابی به توافق استقبال می‌کنیم و همواره واکنش مثبت نشان داده‌ایم. در این زمینه تاکید می‌کنم ما همواره منعطف بوده و در میز مذاکره حضور داشته ایم.

وی تصریح کرد: این احتمال وجود دارد که ما در آینده نزدیک بتوانیم در خصوص تعیین زمان مذاکرات نیز به یک نتیجه برسیم و احتمالاً دور جدیدی از مذاکرات را شاهد باشیم. اما باید تاکید کنم که این موضوع کاملاً به اراده طرف مقابل به ویژه طرف آمریکایی بستگی دارد که واقعاً برای دستیابی به یک توافق منطقی و معقول پایدار آمادگی خودش را نشان دهد.

در پاسخ به مهر: تمهیدات وزارت خارجه برای زائران عتبات عالیات

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص تمهیدات وزارت امور خارجه در خصوص تسهیل تردد زائران عتبات عالیات گفت: سالیان گذشته با توجه به وضعیت خاص اربعین حسینی و میزان اقبال گسترده عاشقان سیدالشهدا در ایران و کشورهای همجوار مثل افغانستان، پاکستان و حوزه قفقاز مانند آذربایجان، ستادی به نام «ستاد مرکزی اربعین» برای عزیمت به زیارت عتبات عالیات در عراق و به منظور مدیریت، ارائه خدمات و تسهیلات از جمله خدمات اقامتی و بهداشتی، شکل گرفته است و مسئولیت آن با وزارت کشور است.

وی اعلام کرد: وزارت امور خارجه نیز از اعضای ستاد مرکزی اربعین است و در آنجا موضوعات را مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: وزارت امور خارجه به طور ذاتی مسئول تنظیم هر مناسبات خارجی و همچنین مسئول تنظیم مناسبات کنسولی است که به وظایف خود عمل کرده است و عمل می‌کند.

وی تصریح کرد: اطلاعات تا این لحظه بر این اساس است که توافقات به طور مشترک با مقامات ذیربط عراق انجام شده و تسهیلات خوبی در خصوص تسهیلات روادیدی و حتی نظام بدون روادید در نظر گرفته شده است.

کنعانی در ادامه گفت: در حوزه مرز نیز امکانات فراهم شده است و به طور طبیعی هرچه به سمت جلو حرکت می‌کنیم این امکانات بیش از پیش فراهم خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آرزو می‌کنیم که در سال جدید مراسم عزاداری دهه اول محرم و بعد از آن در ماه محرم، صفر و اربعین حسینی شاهد شکل‌گیری حماسه جدید دیگری مبنی بر عزیمت ایمن و توأم با امنیت و آسایش زائرین به سمت عراق باشیم.

وی در واکنش به درگیری مرزی بین ایران و نیروهای طالبان گفت: موضوع افغانستان حائز اهمیت است. برداشت ما از اتفاقات دو روز گذشته در مرز مشترک با افغانستان این است که این موضوعات ناشی از عدم توجه و توجیه درست نیروهای مرزبانی افغانستان به خطوط مشترک مرزی و خطوط شناخته شده مرزی دو کشور اتفاق افتاده است.

کنعانی افزود: سال‌های گذشته اقداماتی از جمله ایجاد یک دیوار امنیتی برای مقابله با بحث تردد قاچاقچیان و مقابله با قاچاق مواد مخدر در حوزه مرزی انجام دادیم؛ اما به نظر می‌آید نیروهای مرزبانی افغانستان در بخشی از این مناطق درباره وضعیت مرزی توجیه نیستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: افغانستان را کشور همسایه، دوست و برادر می‌دانیم و خواستار حفظ آرامش در خطوط مرزی و بهترین همکاری‌ها برای تأمین امنیت مرزها هستیم.

اراده مثبت در ایران و عربستان برای آغاز فاز جدیدی از گفتگوها

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت مذاکرات ایران و عربستان گفت: اراده مثبت در دو طرف دیده می‌شود که فاز جدیدی از گفتگوهای بین دو کشور را با نقش مثبت برادران در عراق آغاز کنیم.

کنعانی افزود: زمان دقیقی برای مرحله جدید گفتگوها تعیین نشده است و امیدواریم شرایط در عراق به صورت مثبت پیش برود و دوستان در عراق نقش سازنده قبلی را در این چارچوب ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در خصوص همکاری‌های ایران و لبنان در حوزه انرژی گفت: این یک موضوع بین دولتی است و ایران مشروط به دریافت درخواست رسمی از سوی دولت لبنان در چارچوب گفتگوهای رسمی بین مقامات دو کشور، آن را بررسی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران برای همکاری در حوزه انرژی با کشورهای منطقه و دوردست مشکلی ندارد و در چارچوب‌های فنی، این موضوع را دنبال می‌کند ولی هنوز درخواستی از سوی لبنان مطرح نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص همکاری برخی کشورهای منطقه در مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: برخی کشورهای دوست در منطقه در ارتباط با موضوع هسته‌ای انگیزه‌های مثبتی داشته و دارند و در این زمینه نقش‌آفرینی و ارائه پیشنهاد می‌کنند. قطر و عمان از جمله کشورهایی هستند که همواره رابطه خوب و نزدیکی داشتند و علاقه‌مند بودند نقش مثبتی در مسائل ایفا کنند.

نتایج چشمگیر نگاه به شرق در یکسال گذشته مشاهده شد

کنعانی در تشریح مواضع دستگاه سیاست خارجی کشورمان در توسعه روابط با شرق گفت: نگاه به شرق به عنوان وجهی از سیاست خارجی متوازن و پویای ایران مورد توجه دولت سیزدهم و به عنوان نگاه راهبردی است. در یک سال گذشته هم ما نتایج چشمگیر حاصل این نگاه را در روابط با همسایگان و کشورهای حوزه شرق دیدیم.

وی افزود: نگاه به شرق به معنای نادیده گرفتن غرب در مناسبات خارجی ایران نیست. ایران توسعه روابط را با هر کدام از کشورها در هر حوزه‌ای که مبتنی بر مصالح و منافع باشد با جدیت دنبال می‌کند.

کنعانی تصریح کرد: به دنبال شکل دهی بلوک‌بندی‌های شرقی و غربی و ائتلاف سازی‌هایی از این دست نیستیم. اراده مشترک در عالی‌ترین سطح برای گسترش روابط با چین وجود دارد. گفتگوی اخیر رؤسای جمهور دو کشور بخش قابل توجهی ناظر بر بُعد دوجانبه همکاری‌ها و فعال سازی برنامه جامع همکاری‌های ۲۵ ساله دو کشور بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به چین گفت: در سفر سال گذشته وزیر خارجه به چین و دیدار با همتای خود عملاً به صورت مشترک اجرایی شدن این توافق را رسماً اعلام کردیم و از آن زمان تا الان جهش خوبی را در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور شاهد بودیم.

وی در واکنش به اخباری در خصوص احتمال برگزاری دادگاه بین‌المللی با محوریت جنگ اوکراین با حضور ایران تصریح کرد: ما چنین پیشنهادی را دریافت نکردیم. موضع ایران در جنگ اوکراین مشخص است. ایران در کنار یک طرف و علیه طرف دیگر نیست. ایران بر صلح تاکید دارد.

کنعانی افزود: راهکار سیاسی بهترین راهکاری است که می‌تواند به این جنگ خاتمه ببخشد.

اعزام سفیر ایران به یمن

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تعیین سفرای جدید کشورمان در برخی کشورها از جمله یمن گفت: در مورد یمن تا آنجایی که می دانم هنوز تصمیمی در این ارتباط گرفته نشده است و امیدواریم شرایط سری و امنیتی در یمن به شکلی پیش برود که شاهد رفع محاصره این کشور، بازگشایی فرودگاه صنعا و امکان تردد هوایی در این کشور باشیم که بتوانیم سفیر خود را به این یمن اعزام کنیم.

وی افزود: ایران در انتخاب سفیر در یمن حتماً جدیت دارد و با حضور سفیر نقش سیاسی خود را پررنگ‌تر از گذشته ایفا می‌کند. باید ببینیم شرایط سیاسی و بازگشایی فرودگاه این کشور به چه سمتی پیش می‌رود.

کنعانی تصریح کرد: درباره اعزام سفیر به انگلیس و فرانسه با جدیت اقدامات در حال انجام است و امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد عزیمت این دو سفیر باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین در واکنش به گزارش یکی از رسانه‌های آمریکایی در خصوص احتمال تشدید تحریم‌ها علیه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند که اگر اراده سیاسی مثبتی از سوی دولت آمریکا برای بازگشت به توافق وجود دارد باید به شروط و مقدمات آن هم ملتزم باشد.

وی افزود: یافته مشخصی در خصوص این خبر ندارم ولی هر اقدام غیرمنطقی و غیرمعقولانه در ارتباط با ایجاد موانع جدید در روند فعالیت‌های تجاری و اقتصادی ایران، ایجاد یک مانع جدید بر روند بازگشت همه طرف‌ها به توافق است و متناسب با هر اقدام دولت آمریکا اقدامات خود را تنظیم می‌کنیم.

همکاری با آژانس برای ایران مهم است

کنعانی همچنین در خصوص نماینده جدید کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: او فرد مجرب و دیپلمات برجسته است که کار خود را آغاز کرد. همکاری با آژانس با دقت و اهتمام بیشتری دنبال خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همکاری با آژانس برای ما حائز اهمیت است، ایران کشور مسئولیت پذیری است و به مسئولیت‌های خود عمل کرده و انتظار دارد آژانس نیز به صورت حرفه‌ای و منصفانه و به دور از شائبه‌های سیاسی عمل کند و نقش تسهیل‌گر را در مذاکرات ایفا کند.

منبع : www.mehrnews.com
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.